Afro Kolektyw

Afro Kolektyw

Afro Kolektyw do niedawna grał organiczny hip-hop (tj. bez użycia sampli), był zresztą pierwszym tego typu zespołem w Polsce. Wraz z nadejściem nowej dekady, grupa dokonała zaskakującej zmiany stylistycznej. Odeszła od rapowania, jak i muzyki z pogranicza funku, jazzu i elektroniki. Zwróciła się natomiast w stronę melodyjnych piosenek utrzymanych w beatlesowskim duchu kompozytorskim. Z pewnością nie zmieniła się natomiast ani błyskotliwość tekstów Afrojaxa, ani brzmieniowa różnorodność materiału.

Zespół zadebiutował w 2001 roku "Płytą Pilśniową”. To z niej pochodzą kultowe single: "Czytaj z ruchu moich ust”, "Seksualna czekolada” i "Karl Malone”. Po długiej przerwie w 2006 roku ukazał się kolejny album, pt. "Czarno widzę”. Pojawiły się na nim czołowe osobistości zarówno polskiej sceny hip-hopowej (Duże Pe oraz Lilu), jak i jazzowej (m.in. Łukasz Poprawski i Marcin Masecki). Album zebrał bardzo pochlebne recenzje. Promowały go dwa single: "Trener Szewczyk” (nagroda BISER Polskiego Radia BIS w kategorii "najlepszy tekst”) oraz "Gramy dalej” (15. miejsce w rankingu singli dekady portalu Porcys). Zespół wystąpił na prestiżowych festiwalach: Open’er oraz Off, zagrał również trzy świetnie przyjęte koncerty na antenie radiowej Trójki.

W listopadzie 2008 r. ukazał się trzeci album, pt. "Połącz kropki”. Wśród gości tym razem znaleźli się liderzy Kapeli Ze Wsi Warszawa, Grupy MoCarta, zespołów Muchy i Dagadana. Singiel "Mężczyźni są odrażająco brudni i źli” został wybrany jedną z 10 najważniejszych piosenek dekady wg portalu Onet.pl. W czerwcu 2010 roku zespół zarejestrował i opublikował utwór "Hymn polskiej reprezentacji na MŚ w RPA 2010”, będący parodią tzw. piosenek mundialowych, doszedł on do 31. miejsca na Liście Przebojów Trójki.

Z początkiem 2012 roku nadeszła pora na kolejny rozdział w historii sześcioosobowej grupy, czyli "Piosenki po polsku”.