Lao Che

Lao Che

Zespół został założony w 1999 roku przez byłych członków zespołu Koli w Płocku., a nazwa pochodzi od LaoChe (Starego Che) - drugoplanowgo bohatera z filmu “Indiana Jones i Świątynia Zagłady”.
Swój pierwszy album o tytule “Gusła” grupa wydała w styczniu 2002 roku, ale ten krążek nie przyniósł im jeszcze popularności. Dopiero w marcu 2005 roku po wydaniu drugiego albumu “Powstanie Warszawskie”, LaoChe stało się znane na polskim rynku muzycznym. Na zamówienie Muzeum Powstania Warszawskiego powstał singiel “Czerniaków” i w tym samym roku grupa wystąpiła na Przystanku Woodstock.
Rok później zespół wystąpił na 27. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz ponownie na przystanku Woodstock, gdzie otrzymał nagrodę Złotego Bączka, przyznaną mu przez publiczność.
5 maja 2006 ukazało się ich DVD z koncertu w warszawskim klubie Proxima i z koncertu w rocznicę powstania warszawskiego z 2005 oraz klipy do utworów “Czerniaków” i “Koniec”.
13 kwietnia2007 roku LaoChe wyruszyło we wspólną trasę koncertową z Armią.
22 lutego 2008 roku zespół wydał trzeci krążek o tytule “Gospel”, który sprzedał się w liczbie ponad 30 tys. egzemplarzy i otrzymała status platynowej płyty.
W latach 2008 i 2010 roku LaoChe znowu wystąpiło na Przystanku Woodstock.
W marcu 2010 roku grupa wydała swój czwarty album o tytule “Prąd stały / Prąd zmienny”, a rok później wyruszyła wraz z zespołem Czesław Śpiewa w trasę “Lao Czesław Tour”
Podczas uroczystości 30 lipca 2012 roku, związanych z z 68. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, członkowie zespołu zostali udekorowanych Srebrnymi Krzyżami Zasługi za działalność na rzecz popularyzacji i upamiętniania Powstania Warszawskiego przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Piąta płyta - "Soundtrack" została wydana 19 października 2012 roku, natomiast szósta o tytule “Koncerty w Trójce” 9 grudnia 2013 roku.