Luxtorpeda

Luxtorpeda

Luxtorpeda to z jednej strony solowy projekt Roberta "Litzy" Friedricha, z drugiej kapela czterech przyjaciół, grających ze sobą już wcześniej w różnych konfiguracjach. Skład uzupełnił poznański raper znany z Pięć Dwa Dębiec. Grupa zadebiutowała imiennym albumem w maju 2011 roku. Longplay dotarł do piętnastego miejsca zestawienia OliS-u. Pomysłodawcą i założycielem Luxtoprpedy był gitarzysta i wokalista Robert "Litza" Friedrich - postać doskonale znana na polskiej scenie rockowej.

Muzyk zasłynął jako członek zespołów Turbo, Acid Drinker, Flapjack, Kazik na Żywo czy 2Tm2,3. Do udziału w formacji Litza zaprosił muzyków, których zna od lat i z którymi grał niejednokrotnie. Choć w zamyśle był to samodzielny projekt gitarzysty, z czasem stał się pełnowymiarowym bandem.

Twórczość zespołu nie jest jednak prostym połączeniem metalu i rapu. W zapowiedziach debiutanckiego krążka kapeli pojawiał się określenia stoner rock, gitarzysta szybko jednak prostował. - Muzyka Luxtorpedy nie jest stonerrockowa - przekonywał na stronach "Teraz Rocka". - To bardziej Litzowa muzyka. Szeroko pojęte korzenia rocka.

Pod koniec 2011 roku grupa rozpoczęła prace nad drugim albumem pt. Robaki, który ukazał się 9 maja 2012 roku i z miejsca stał się najchętniej kupowaną płytą mijającego roku.